Artykuły, pomoce, wzory
Sylwetki: ludzie i szkoły
Zbiory zadań z zawodów
Żarty o matematyce

Wydział Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie

Przyjdź, zobaczysz super nowoczesny wydział. I nawet jeśli Cię nie zainteresuje matematyka, to pojeździsz windami, popatrzysz na niebo przez dachy ze szkła, lub posiedzisz jak w nowoczesnym kinie w którejś z sal wykładowych.

A jeśli interesuje Cię studiowanie matematyki, to przeczytaj czy możesz studiować matematykę?

Wydział Matematyki i informatyki UWM - chcę tu studiować

 

Czy możesz studiować matematykę?

Pamiętaj: wybierając jakikolwiek kierunek studiów zadaj sobie pytanie: czy ja to umiem?. Wybierając geodezję, czy ją umiem, a wybierając prawo - czy to umiem? Oczywiście, że nie umiesz, bo gdybyś umiał to już byłbyś geodetą czy też prawnikiem. Podobnie jest z matematyką - nie musisz już jej umieć. Do studiowania matematyki wystarczy, że nie sprawiała Ci w szkole większych trudności i ją lubisz.

Masz co najmniej trzy możliwości:

1. Jeśli masz uzdolnienia matematyczne, to matematyka jest dla Ciebie wymarzonym kierunkiem. Twoje uzdolnienia i łatwość przyswajania wiedzy matematycznej oraz jej rozumienia pomogą Ci zostać jednym z wyróżniających się studentów, a matematyka otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości. Jeśli poprzesz uzdolnienia systematyczną pracą, to możesz uzyskać indywidualny program studiów z zapewnioną opieką naukową lub starać się o możliwość skorzystania z takich programów jak np. Erasmus. Możesz również podjąć studia na drugim kierunku. Na informatyce poszerzysz wiedzę matematyczną o matematykę dyskretną i algorytmikę oraz nauczysz się informatyki.

2. Jeśli nie możesz się zdecydować - studiowanie dwóch kierunków jednocześnie. Polecamy zazębiające się kierunki matematyki i informatyki. Dużą część przedmiotów wystarczy zaliczyć na jednym kierunku, więc nie dochodzi tak wiele nauki. Warto też odnotować, że tworzenie algorytmów rozwiązujących wiele zagadnień (a w szczególności zagadnienień matematycznych), to często zadanie bardziej dla matematyka niż informatyka. Faktycznie matematyk może tu być pewnym wizjonerem i jak architekt projektować budowlę, a informatyk jak budowniczy ją wykona.

3. Jeśli nie masz specjalnych uzdolnień matematycznych, ale lubisz matematykę i nie sprawiała Ci w szkole większych trudności.
Studiowanie matematyki nie zawsze wymaga posiadania specjalnych uzdolnień w tym kierunku. Tak jak na każdym innym kierunku studiów wystarczy systematyczne przygotowywanie się do wykładów i ćwiczeń. Dodatkowo w ramach studiów oferujemy indywidualne wsparcie w postaci konsultacji z wykładowcami danego przedmiotu.
Matematyka w stosunku do innych kierunków studiów ma dużą zaletę. Mianowicie po matematyce można znaleźć pracę w zawodzie "matematycznym" dużo łatwiej niż po innych kierunkach studiów i nie musisz jako już wspomniany geodeta lub prawnik pracować poza wyuczonym zawodem. W dodatku po licencjacie, możesz podjąć studia magisterskie na innym kierunku.

Co po studiach? Dyplom studiów matematycznych daje możliwość znalezienia pracy w wielu branżach. Kończąc kierunek matematyka sp. nauczycielska znajdziesz pracę w szkole. Nasze statystyki pokazują, że 98% naszych absolwentów tego kierunku bez problemu znajduje pracę w szkole jako nauczyciel matematyki. Jeśli jednak nie czujesz się urodzonym nauczycielem, to warto wybrać kierunek matematyka stosowana. Wielu absolwentów tego kierunku na naszym wydziale znalazło pracę w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych czy też biurach rachunkowych. Po tych studiach można znaleźć również pracę jako aktuariusz. Kończąc studia matematyczne możesz kontynuować studia na trzecim etapie – studiach doktoranckich. Nasz Wydział posiada uprawnienia do doktoryzowania. W przyszłości możesz dołączyć do naszego zespołu.
Zapraszamy Cię do studiowania u nas - na Wydziale dającym wiele możliwości !
10 powodów do studiowania matematyki
Zobacz, gdzie warto studiować matematykę?

Kortowo

 

Kortowo, to miasteczko akademickie położone w pięknym starym parku z dwoma jeziorami, własną plażą nad jeziorem Kortowskim, jacht klubem, własnym stadionem i halą sportową, stadniną koni, a zimą z nowoczesnym basenem, gdy znudzą Ci się zjazdy na nartach z kortowskiej góry. W tym rozległym kompleksie znajdziesz najnowocześniejszą bibliotekę, którą warto obejrzeć chociażby ze względów na niezwykłą architekturę budowli - mogłaby konkurować z nowoczesnymi muzeami sztuki współczesnej. To, że znajdziesz w Kortowie sklepy, wszelkie punkty usługowe, od banków po fryzjera, osiedle akademików, stołówki, bary, itd,..., to codzienność. Gdy zapada zmrok życie przenosi się do akademików i klubów studenckich.

obejrzyj rankingi szkół

Powrót do poprzedniej strony